RN731JTTD4022B10
Mfr.Part #
RN731JTTD4022B10
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
75V
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
40.2kOhm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD4022B10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4022B10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C