RN731JTTD4022A25
Mfr.Part #
RN731JTTD4022A25
Description
RES 40.2K OHM 0.05% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
40.2kOhm
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD4022A25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4022A25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C