RN731JTTD4021F100
Mfr.Part #
RN731JTTD4021F100
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
2
Power Rating :
63mW
Resistance :
4.02kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD4021F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4021F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.02kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C