RN731JTTD4021D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4021D25
Description
RES 4.02K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
4.02kOhm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm