RN731JTTD4021B50
Mfr.Part #
RN731JTTD4021B50
Description
RES 4.02K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
RN73
Weight :
2.012816mg
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
yes
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
4.02kOhm
Datasheets
RN731JTTD4021B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4021B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.02kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C