RN731JTTD4020D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4020D25
Description
RES 402 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RN73
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
402Ohm
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RN731JTTD4020D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4020D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 402Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C