RN731JTTD4020D100
Mfr.Part #
RN731JTTD4020D100
Description
RES 402 OHM 0.5% 1/16W 0603
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
402Ohm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Datasheets
RN731JTTD4020D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4020D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 402Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C