RN731JTTD3972F25
Mfr.Part #
RN731JTTD3972F25
Description
RES 39.7K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
39.7kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD3972F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3972F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 39.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C