RN731JTTD3972D100
Mfr.Part #
RN731JTTD3972D100
Description
RES 39.7K OHM 0.5% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
39.7kOhm
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD3972D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3972D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 39.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C