RN731JTTD3972B10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD3972B10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 39.7K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
39.7kOhm
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RN73
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD3972B10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3972B10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 39.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C