RN731JTTD3902B50
Mfr.Part #
RN731JTTD3902B50
Description
RES 39K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RN73
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Resistance :
39kohm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD3902B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3902B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 39kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C