RN731JTTD3900F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3900F50
Description
RES 390 OHM 1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
2
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
390ohm
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD3900F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3900F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 390Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C