RN731JTTD3900F10
Mfr.Part #
RN731JTTD3900F10
Description
RES 390 OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
yes
Pbfree Code :
yes
Resistance :
390ohm
Working Voltage :
75V
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD3900F10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3900F10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 390Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C