RN731JTTD3900D10
Mfr.Part #
RN731JTTD3900D10
Description
RES 390 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
390ohm
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD3900D10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3900D10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 390Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C