RN731JTTD3900C10
Mfr.Part #
RN731JTTD3900C10
Description
RES 390 OHM 0.25% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
390ohm
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.25%
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD3900C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3900C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 390Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C