RN731JTTD3900B50
Mfr.Part #
RN731JTTD3900B50
Description
RES 390 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
390ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD3900B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3900B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 390Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C