RN731JTTD3900B25
Mfr.Part #
RN731JTTD3900B25
Description
RES 390 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
2
In Stock :
yes
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
390ohm
JESD-609 Code :
e3
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
1608
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD3900B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3900B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 390Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C