RN731JTTD38R8F25
Mfr.Part #
RN731JTTD38R8F25
Description
RES 38.8 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Thin Film
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
38.8Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
50V
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD38R8F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD38R8F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 38.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C