RN731JTTD3882B50
Mfr.Part #
RN731JTTD3882B50
Description
RES 38.8K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
38.8kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD3882B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3882B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 38.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C