RN731JTTD37R9F25
Mfr.Part #
RN731JTTD37R9F25
Description
RES 37.9 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
yes
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Resistance :
37.9Ohm
Datasheets
RN731JTTD37R9F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD37R9F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 37.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C