RN731JTTD37R4B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD37R4B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 37.4 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RN73
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Weight :
2.012816mg
Resistance :
37.4Ohm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
450μm
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD37R4B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD37R4B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 37.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C