RN731JTTD37R0B25
Mfr.Part #
RN731JTTD37R0B25
Description
RES 37 OHM 0.1% 1/16W 0603
RN73
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
37Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
2
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD37R0B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD37R0B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 37Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C