RN731JTTD3791F100
Mfr.Part #
RN731JTTD3791F100
Description
RES 3.79K OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
yes
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
Resistance :
3.79kOhm
Power Rating :
63mW