RN731JTTD3790F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3790F50
Description
RES 379 OHM 1% 1/16W 0603
Resistance :
379Ohm
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD3790F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3790F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 379Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C