RN731JTTD3790D100
Mfr.Part #
RN731JTTD3790D100
Description
RES 379 OHM 0.5% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Resistance :
379Ohm
Height :
450μm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD3790D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3790D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 379Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C