RN731JTTD3790B50
Mfr.Part #
RN731JTTD3790B50
Description
RES 379 OHM 0.1% 1/16W 0603
Resistance :
379Ohm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD3790B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3790B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 379Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C