RN731JTTD3742F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3742F50
Description
RES 37.4K OHM 1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
37.4kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
Ultra Precision
yes
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD3742F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3742F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 37.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C