RN731JTTD3741F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3741F50
Description
RES 3.74K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
3.74kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Metric) :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RN73
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD3741F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3741F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C