RN731JTTD3741F25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD3741F25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.74K OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
RN73
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
3.74kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD3741F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3741F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C