RN731JTTD3741D25
Mfr.Part #
RN731JTTD3741D25
Description
RES 3.74K OHM 0.5% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Resistance :
3.74kOhm
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD3741D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3741D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C