RN731JTTD3741B25
Mfr.Part #
RN731JTTD3741B25
Description
RES 3.74K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
3.74kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RN731JTTD3741B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3741B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C