RN731JTTD3740F25
Mfr.Part #
RN731JTTD3740F25
Description
RES 374 OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Resistance :
374Ohm
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD3740F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3740F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 374Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C