RN731JTTD3740F10
Mfr.Part #
RN731JTTD3740F10
Description
RES 374 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
374Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Feature :
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD3740F10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3740F10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 374Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C