RN731JTTD3702F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3702F50
Description
RES 37K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thin Film
Height :
450μm
Resistance :
37kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
2
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD3702F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3702F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 37kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C