RN731JTTD3702D25
Mfr.Part #
RN731JTTD3702D25
Description
RES 37K OHM 0.5% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
37kOhm
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
50V