RN731JTTD3701F100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD3701F100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.7K OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
3.7kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RN73
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD3701F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3701F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C