RN731JTTD3701D25
Mfr.Part #
RN731JTTD3701D25
Description
RES 3.7K OHM 0.5% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
3.7kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD3701D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3701D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C