RN731JTTD3700D25
Mfr.Part #
RN731JTTD3700D25
Description
RES 370 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Resistance :
370Ohm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD3700D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3700D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 370Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C