RN731JTTD3700B50
Mfr.Part #
RN731JTTD3700B50
Description
RES 370 OHM 0.1% 1/16W 0603
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
370Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RN73
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Datasheets
RN731JTTD3700B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3700B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 370Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C