RN731JTTD36R5F25
Mfr.Part #
RN731JTTD36R5F25
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Resistance :
36.5Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD36R5F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD36R5F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 36.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C