RN731JTTD36R5F100
Mfr.Part #
RN731JTTD36R5F100
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
e3
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
36.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD36R5F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD36R5F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 36.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C