RN731JTTD36R5B50
Mfr.Part #
RN731JTTD36R5B50
Description
RES 36.5 OHM 0.1% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
36.5Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD36R5B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD36R5B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 36.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C