RN731JTTD36R1D25
Mfr.Part #
RN731JTTD36R1D25
Description
RES 36.1 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
Tolerance :
±0.5%
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
36.1Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
EAR99
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD36R1D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD36R1D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 36.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C