RN731JTTD36R0B25
Mfr.Part #
RN731JTTD36R0B25
Description
RES 36 OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Case Code (Metric) :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Resistance :
36Ohm
Datasheets
RN731JTTD36R0B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD36R0B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 36Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C