RN731JTTD3652F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3652F50
Description
RES 36.5K OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Composition :
Thin Film
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
36.5kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD3652F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3652F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 36.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C