RN731JTTD3652B50
Mfr.Part #
RN731JTTD3652B50
Description
RES 36.5K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Resistance :
36.5kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm