RN731JTTD3612F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3612F50
Description
RES 36.1K OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
36.1kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C