RN731JTTD3612F100
Mfr.Part #
RN731JTTD3612F100
Description
RES 36.1K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Resistance :
36.1kOhm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD3612F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3612F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 36.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C