RN731JTTD3612D100
Mfr.Part #
RN731JTTD3612D100
Description
RES 36.1K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
36.1kOhm
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD3612D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3612D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 36.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C