RN731JTTD3611D100
Mfr.Part #
RN731JTTD3611D100
Description
RES 3.61K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Resistance :
3.61kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD3611D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3611D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.61kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C